ilustračný obrázok - Na 2. kole SMHL v Moškovci sa pod hranicu 15 sekúnd z ligových družstiev dostala iba Zbora

Jubilejný 10. ročník Slovensko – moravskej hasičskej ligy pokračoval 16.06.2012 2. kolom v Moškovci. Súťaž bola zároveň 11. ročníkom o Putovný pohár obce Moškovec. Na úvod všetkých zúčastnených privítala starostka obce a súťažiacim zaželala veľa športových úspechov. Súťaže sa zúčastnilo 42 mužských a 11 ženských družstiev.

Kategória ženy

V ženskej kategórii si prvenstvo s odstupom vyše jednej sekundy vybojovali Turčianske Teplice, ktoré dosiahli krásny čas 17,60s. Druhú priečku s časom 18,72s a 10 bodov do bodovania SMHL si odniesli hasičky z Ladiec. Ženám zo susednej obce Blažovce stačil v Moškovci na tretie miesto čas 20,10s.

Nepopulárna štvrtá priečka sa ušla dievčatám z Ihrišťa (20,83s) a aj domáce Moškovčanky chceli divákom ukázať viac než 23,81s a výsledné piate miesto. So šiestym miestom sa museli uspokojiť ženy z Malého Lapáša (23,83s) a 7. miesto si odniesli ženy z Nosíc.

Svoj útok sa bohužiaľ nepodarilo dokončiť dievčatám z Horenickej Hôrky. Za nedodržanie pravidiel boli diskvalifikované Dežerice, Branč a Socovce.

Kategória muži

V mužskej kategórii bol tento ročník ochudobnený o vynikajúce časy pod hranicou 15 sekúnd. Veď posúďte sami, časy pod 15 sekúnd dokázali vytiahnuť z rukáva iba minuloroční obhajcovia putovného pohára zo Zbory a druhí muži z Turčianskych Teplíc. A to s časmi 14,31s, resp. 14,70s.

Víťaznú trojicu doplnili muži z  Podlužian s časom 15,09s. Poriadie sa muselo stotožniť len s časom 15,25s (14,17L) a zo súťaže odišli zo 4. miestom. Občasný vietor pri terčoch a poctivo nastavené terče potrápili v ten deň mnohých prúdarov. Aj družstvá zo Socoviec, Trpína, Dolných Ozoroviec a Dolnej Štubne, ktoré sa umiestnili na nasledujúcich priečkach, mali spoločnú jednu vec. Tou boli prestreky na prúdoch.

Do prvej desiatky sa dostalo ešte Tŕstie s časom 15,48s a Ihrište s časom 15,59s. Na pravých prúdoch prestrekli Viničky (15,60s) a taktiež Dohňany (15,71s). Svinná dosiahla čas 15,73s a brala 13. miesto. Prestrek na prúde zaznamenali muži z Lehoty pod Vtáčnikom, keď ich výsledný pravý prúd s časom 16,07s stál lepšiu pozíciu (14,96L).

Podskalie si odnieslo do bodovania za celkové 15. miesto s časom 16,19s a 4  body sa ušli mužom z Malého Lapáša. Veľké časové rozdiely na terčoch postihli Chudú Lehotu (17,39s), Turčiansky Michal (18,86s), Poľný Kesov(19,31s), Dulov (20,29s) a Moškovec (20,48s). Muži z Krásna skončili časom 20,71s na 25. priečke, 26-ka musela stačiť Skačanom a 27-ka Branču.

Škoda tých prestrekov, mohli si povedať muži z Pravotíc (23,83s) a najmä družstvo Brumova B (24,36s/13,85L). Mužom z Ďurďového chýbala pri útoku voda, ktorá sa na saní podarila až na druhý pokus. Záverečnú hodnotenú päticu družstiev uzatvárali Bystričany, Rybany, Lednické Rovne a Nosice.

Svoje útoky sa bohužiaľ nepodarilo dokončiť A-tímu mužov z Brumova, Drženiciam, Ivančinej, Nedašovu a ani Rudinke. Diskvalifikáciu za nenašróbovaný kôš si odniesli muži z Rakše.

Najrýcheljšie prúdy pre ženy z Ladiec, u mužov sa oň podelili Brumov a Zbora

Po odbehnutí posledného súťažného tímu starostka obce odovzdala víťazným ženským a mužským družstvám pamätné trofeje a finančné odmeny. Stalo sa peknou tradíciou, že pri bilancovaní najlepších výkonov dňa sa nezabúda ani na najrýchlejších prúdarov.

Zo žien si za čas 16,87s odniesla sošku Lucka z Ladiec. Medzi mužmi sme mali hneď dvoch najlepších prúdarov, ktorím sa podarilo zostreknúť terče identickým časom 13,85s. Boli nimi Vladko zo Zbory a Tomáš z Brumova. Všetkým ešte raz srdečne blahoželáme.