V Horenickej Hôrke padli traťové rekordy, postarali sa o ne Podhorie a Ihrište

ilustračný obrázok - V Horenickej Hôrke padli traťové rekordy, postarali sa o ne Podhorie a Ihrište

Druhá tretina ligového ročníka sa uzavrela desiatym kolom v nedeľu 5. augusta 2012 v Horenickej Hôrke. Ráno síce počasie neveštilo nič dobré, no napokon celú súťaž sprevádzalo priam tropické letné počasie. Súťaž navyše prilákala množstvo kvalitných družstiev, a tak sa mali diváci na čo pozerať.

Kategória muži

Mužská súťaž bola po siedme miesto veľmi tesná, až na jednu výnimku. Tú vytvorili novým traťovým rekordom Podhorania, ktorí ako jediní dali trinástku a vyhrali súťaž s výsledným časom 13,77s. Z 10. kola si odniesli aj trofej pre najrýchlejší prúd súťaže za čas 13,49s na pravom terči, či ocenenie firmy Tommü motor tunnig pre najlepšie družstvo používajúce motory od tejto firmy.

So spomínanou stratou si striebro odniesol Brumov, ktoré im vyniesol výkon 14,71s (14,27L). Navlas rovnaké časy zabehli Svinná a Bystričany (14,81s), no rýchlejší prúd určil tretiu priečku pre Svinnú, štvrté miesto teda patrilo Bystričanom. Najlepším mimoligovým kolektívom sa stali mladíci zo Zbory B (14,82s), čím sa im ušla trofej aj právo výberu z vecných cien. Navyše ich mohla tešiť skutočnosť, že porazili svojich starších a skúsenejších kolegov.

Šieste miesto si vybojovalo ďalšie veľmi kvalitné družstvo z Podvysokej s časom 14,86s, ktorá štartovala v Horenickej Hôrke vôbec po prvý raz. Silnú a vyrovnanú prvú sedmičku doplnili Topoľčianky s časom 14,93s. V Horenickej Hôrke sa zvykne celkom dariť aj Ihrišťanom. Piaty ročník im priniesol podobne ako pred rokom ôsme miesto, tentoraz s časom 15,08s.

Iba o stotinku horší útok zabehla Chudá Lehota, brala tak 9. miesto za výkon 15,09s. Prestrek na ľavom prúde odsunul favorizovanú Zboru na desiate miesto, keď sa časomiera zastavila na hodnote 15,18s (14,11P).

V poslednom čase sa nie veľmi darí Poriadiu. V Horenickej Hôrke to bolo nakoniec 11. miesto s časom 15,21s (14,75P). Premiérovo sa na súťaži predstavili Dolné Ozorovce, pri ich pokuse sa časomiera zastavila na čase 15,34s. Za to im patrilo dvanáste miesto.

Trináste miesto si po menšom zaváhaní pri nalievaní odniesli za  čas 15,64s Pravotice, štrnáste skončilo s časom 15,72s Tŕstie, za nimi na pätnástej priečke Dohňany s časom 15,78s (14,96P). Zhodný čas 15,89s dosiahli na  16. mieste Nedašov (14,42P) a  Dulov (15,15L). Osemnáste miesto sa ušlo za výsledný čas 16,21s (15,20L) domácim mužom, ktorí otvárali súťaž.

O stotinu sekundy za domácimi sa umiestnili na mieste č. 19 Skačany s časom 16,22s, po prestreku na ľavom prúde uzavrelo prvú dvadsiatku poradia Ďurďové s časom 16,25s (14,73P). Neoficiálne družobný zbor z Lackova si pripísal bohužiaľ nie veľmi vydarený pokus, ktorý mal hodnotu 16,30s a stačil na 21. miesto.

Obrovské zaváhanie pri  naberaní vody vyrobila 22. Lehota pod Vtáčnikom (16,35s), prestreku sa nevyhlo na 23. mieste Krásno (16,62s/14,98P), ktoré by inak mohlo pomýšľať na oveľa lepšie umiestnenie. Obhajcovia minuloročného víťazstva (Malý Lapáš) sa tentoraz nevypli k výbornému výkonu a po zaváhaniach na základni sa museli stotožniť s výsledným časom 17,11s a 24. miestom.

Podobne boli na tom aj borci z Poľného Kesova, ktorých na umiestnenie hlboko vo výsledkovej listine odsunul nezdar na koši a  dosiahnutý čas 17,32s. Výkon spred roka sa nepodarilo zopakovať ani mladíkom z Ihrišta, a tak skončili s časom 17,66s na mieste č. 26, 27. miesto sa ušlo Lednickým Rovniam s časom 17,82s (15,31P). Mladíci so Šamorína zvládli svoj pokus za 18,17s, nedarilo sa ani omnoho skúsenejším družstvám z Pruského (18,26s/29. miesto), Nosíc (18,26s/30. miesto) a Nedašovej Lhoty (18,34s/31. miesto).

Na dobré umiestnenie to mali rozbehnuté Podlužany, no zaváhanie na rozdeľovači ich odsúdilo až na miesto č. 32 s časom 18,43s (14,97L). Obrovské problémy pri svojich pokusoch mali po páde Boldog (22,14s/33. miesto), základňa nesadla Predmieru (23,07s/34. miesto), posledným družstvom s platným pokusom boli Rybany s časom 26,32s.

Nedokončené útoky zaznamenali po problémoch Brumov B a Lúky. Diskvalifikovanými družstvami boli Staškov, Moškovec, Streženice a Ruskovce.

Kategória ženy

Aj v ženskej kategórii bol vytvorený nový traťový rekord. Postarali sa oň baby z Ihrišťa, ktoré svoj útok zvládli bravúrne v čase 17,44s (17,12L) a v Horenickej Hôrke zvíťazili druhý raz po sebe. Porazili tak pred nimi štartujúce Nosice, ktorým vedenie v súťaži dlho nevydržalo. S časom 17,78s (17,25L) obsadili druhé miesto a pripísali si aj slušnú porciu bodov.

Najrýchlejší prúd súťaže žien mali na pravej strane Dežerice (16,98s), no výsledný čas 18,04s znamenal tretie miesto a podobne, ako v prípade Podhoria, aj ocenenie od firmy Tommü. Aktuálne líderky poradia z Ladiec siv odniesli nepopulárne 4. miesto za výkon 18,16s (17,36P).

Piate miesto bral Moškovec s časom 18,41s, ktorý len o pár stotiniek porazil domácu Horenickú Hôrku. Tá  si na domácej pôde vybojovala šieste miesto za čas 18,49s (18,28P). Podobne ako pred rokom, ani tentoraz sa Nedašova Lhota nevyhla zaváhaniu na koš. Bol z toho teda výsledok 18,61s (17,33L) a siedme miesto.

Najlepšie mimoligové družstvo žien bolo až na ôsmom mieste, táto trofej sa ušla Topoľčiankam za pokus s hodnotou 19,15s (18,72P). Baby z  neďalekých Horoviec skončili deviate s časom 20,25s, Pruské svoj pokus nedokončilo. Horná Breznica bola diskvalifikovaná za  prešľap na nástrekovej čiare.