V nedeľu 30. augusta 2026 zažila Horenická Hôrka veľký návrat. Po dlhých jedenástich rokoch sa tu totiž opäť uskutočnila nielen súťaž dospelých, ale ako bolo aj v minulosti zvykom, aj jedno z kôl SMHL.
V nedeľu 30. augusta 2026 zažila Horenická Hôrka veľký návrat. Po dlhých jedenástich rokoch sa tu totiž opäť uskutočnila nielen súťaž dospelých, ale ako bolo aj v minulosti zvykom, aj jedno z kôl SMHL.
Pre väčšinu súčasných účastníkov SMHL bola aj preto súťaž novinkou. Veď drvivá väčšina z nich v Horenickej Hôrke nikdy predtým nesúťažila a túto trať poznala maximálne z rozprávania starších kolegov či z archívnych videí a fotografií. Zmenilo sa mnohé, no to, čo zostalo rovnaké ako v minulosti, bola kvalitne pripravená trať, skvelá divácka kulisa a hojná účasť družstiev.
Do Horenickej Hôrky si napokon našlo cestu spolu 61 družstiev, ktoré sa postavili na štart v piatich súťažných kategóriách. A bolo sa skutočne na čo pozerať. Viaceré družstvá totiž predvádzali parádne výkony, hodné vrcholiaceho ročníka SMHL.
Zbora s rekordným zostrekom
V mužskej kategórii sa na štart postavilo to najlepšie, čo liga ponúka. O krásne momenty preto nebola núdza. Absolútny vrchol dňa predviedla Zbora, ktorá svojim pokusom potešila oko nejedného diváka. Útok s výsledným časom 13.40s a dôležité víťazstvo totiž ozdobili aj fantastickým zostrekom s hodnotou 12.90s na ľavom prúde.

Skvelú formu a tohtoročnú vyrovnanosť výkonov potvrdil Poľný Kesov, ktorý si vybojoval 2. miesto s časom 13.57s (13.43P) a upevnil si líderskú pozíciu v poradí mužskej kategórie. Mimoriadne vyrovnané zostreky priniesli odmenu pre chalanov z družstva Ďurďové B, ktorí sa s časom 13.94s (13.93L) tešili z 3. miesta.
Víťazi z Nedašovej Lhoty – Hoštiná zastavila časomieru na hodnote 14.42s (14.09P) a skončila štvrtá, sezónne maximum si na svoje veľké prekvapenie zabehlo piate Krásno (14.46s), šiesta skončila Lednica s časom 14.61s (14.19P). Do elitnej desiatky sa prebojovali aj siedma Zbora B (14.64s), ôsma Svinná (14.88s), deviate Podlužany (15.23s) a desiate Ďurďové (15.29s), ktorému však útok absolútne nevyšiel.
Sklamané boli aj jedenáste Pavlice (15.96s), ktoré určite chceli dosiahnuť viac. Dvanásta skončila Ľuborča (17.47s) a trináste po chybe na prúde Dohňany (28.89s). Ani ďalšie družstvá sa nevyhli chybám. Smolina, Hrabové, Podvysoká a Horná Poruba odchádzali po neplatných pokusoch z Horenickej Hôrky naprázdno.
Krásno si ďalším víťazstvom zaistilo historicky prvý titul
Ženy z Krásna prežívajú naozaj krásnu sezónu, keď predvádzajú veľmi pekné a stabilné výkony. Ďalší pridali aj v Horenickej Hôrke, keď zastavili časomieru na hodnote 16.89s (16.82P). Bolo to ich šieste víťazstvo, ktorým zároveň v predstihu potvrdili historicky prvý titul v SMHL.
So značným odstupom skončili za nimi na 2. mieste ženy z Dolného Hričova, ktoré predviedli útok s výsledným časom 18.23s (17.84L). Tretia priečka potom patrila ženám z Pruského, ktoré si miestečko na stupňoch víťazov vybojovali časom 18.44s (17.36P).
Štvrté skončili Kocurany (18.76s), piaty Dulov B (19.13s), šiesta Horná Ves (19,19s) a siedma s veľmi pekným výkonom Tuchyňa (19.92s). Naopak nedarilo sa najúspešnejším družstvám zo sobotnej súťaže v Nedašovej Lhote. Nedašova Lhota (20.07s), Nosice – žabky B (38.34s) aj Lednické Rovne (42.38s) skončili tentoraz hlboko v poli porazených.
Svoje útoky zbabrali aj Zlatníky (22.54s) a Mostište (25.47s), no toto všetko nám napokon prinieslo poriadne zamotanú situáciu v celkovom poradí. Ak samozrejme neberieme do úvahy už spomínané isté víťazky ročníka z Krásna.
Kategóriu mužov nad 35 rokov ovládla Podvysoká
Podvysoká v mužskej kategórii nebola úspešná (DSQ), no svoje kvality potvrdila v kategórii mužov nad 35 rokov. Svoj útok zvládla za parádnych 13.81s (13.71L) a o „parník“ tak porazila druhé Ihrište (15.81s), ktoré si tým správnym spôsobom napravilo chuť po nezdare v Podlužanoch. Stupne víťazov doplnila s časom 16.38s (16.26P) Lehota pod Vtáčnikom, ktorá naďalej vedie v celkovom hodnotení.
Podvysoká by sa svojim výkonom nestratila ani v hlavnej kategórii.
Štvrtá priečka patrila Dohňanom (16.62s), no obrovský potlesk divákov si užilo aj domáce družstvo mužov nad 35 rokov z Horenickej Hôrky. Po dlhých rokoch sa totiž títo páni opäť predstavili spoločne na trati a nepočínali si vôbec zle. Pekným útokom s časom 16.88s (16.37L) obsadili nakoniec 5. miesto.
Poradie v tejto kategórii uzavreli šieste Nosice (17.01s), siedma Ľuborča (17.23s), ôsma Iliavka (19.79s) a deviate Lednické Rovne (23.25s), pričom Podlužany tentoraz odišli bez platného času.
Parádne výkony sme videli aj v dorasteneckých kategóriách
V dorasteneckých kategóriách neboli parádne výkony takisto výnimkou. Najmä dorastenci Zlatníky ukázali, že majú formu ako hrom. Po tom, čo v sobotu vytvorili nový rekord SMHL, atakovali tento čas aj v Horenickej Hôrke. Časomiera sa zastavila na 14.77s (14.62P) a Zlatníky si pripísali ďalšie víťazstvo.
Veľmi pekný výkon s hodnotou 15.26s (14.97P) predviedlo druhé Brvnište, tretí Dulov potom už značne strácal. Ich výkon mal hodnotu 16.34s (16.23L). Štvrté miesto sa ušlo Podlužanom (16.51s) a piaty napokon skončili domáci dorastenci z Horenickej Hôrky (16.74s). Podobne ako u žien, úspech zo soboty nezopakovali Nosice (17.54s – 7. miesto) ani Návojná (DNF).
Aj víťazný útok medzi dorastenkami spĺňal tie najprísnejšie parametre. Predviedli ho dievčatá z Paty, keď takmer bezchybný útok zavreli v čase 17.47s (17.06P). Dlhá cesta do Horenickej Hôrky sa im tak oplatila, keď okrem víťazstva brali aj trofej a vecnú cenu za najrýchlejší prúd.
Aktuálne líderky celkové poradia SMHL – Zlatníky, skončili s viac ako sekundovou stratou a časom 18.54s (18.25L) na druhom mieste. S ešte väčšou stratou potom skončili svoj útok po veľkom prestreku domáce dorastenky Horenická Hôrka. No čas 20.77s (19.43P) napokon prekvapujúco stačil na 3. miesto.
Možno aj preto, že viacerým dorastenkám útoky takisto nevyšli. Štvrté skončili Streženice (21.66s), piate Mikušovce (22.19s), šieste Rybany (22.78s), siedme Nosice (26.33s) a poradie uzavreli mladučké dievčatá z Kvašova s časom 27.78s.
Na vyhodnotení súťaže si potom najúspešnejšie družstvá prevzali trofeje, finančné odmeny a hodnotné vecné ceny, všetko v celkovej hodnote takmer 2 500€. Samostatnými trofejami a vecnými cenami boli takisto ocenení najrýchlejší prúdari vo všetkých kategóriách.
SMHL však nezastavuje, ba naopak, pomaly ale iste sa blíži do svojho veľkolepého finále. Pred ním nás však ešte čaká jedenáste pokračovanie bojov o body, ktoré sa uskutoční v Dohňanoch.
| # | Družstvo | Okres | 1. terč | ČasVýs. čas | Body |
|---|---|---|---|---|---|
| 1. | Zbora | PU | 12.90L | 13.40 | 20 |
| 2. | Poľný Kesov | NR | 13.43P | 13.57 | 17 |
| 3. | Ďurďové B | PB | 13.93P | 13.94 | 15 |
| 4. | Hoštiná | PU | 14.09P | 14.42 | 13 |
| 5. | Krásno | PE | 14.46 | 14.46 | 11 |
| 6. | Lednica | PU | 14.19P | 14.61 | 9 |
| 7. | Svinná | TN | 13.89P | 14.88 | 8 |
| 8. | Podlužany | BN | 14.15P | 15.23 | 7 |
| 9. | Ďurďové | PB | 14.11P | 15.29 | 6 |
| 10. | Pavlice | TT | 14.14P | 15.96 | 5 |
| 11. | Dohňany | PU | 27.68P | 28.89 | 4 |
| Hrabové | BY | DSQ | DSQ | 1 | |
| Smolina | ZL | DSQ | DSQ | 1 |
| # | Najrýchlejší zostrek | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Zbora | PU | 12.90L | 1 |
| # | Družstvo | Okres | 1. terč | ČasVýs. čas | Body |
|---|---|---|---|---|---|
| 1. | Krásno | PE | 16.82P | 16.89 | 15 |
| 2. | Pruské | IL | 17.36P | 18.44 | 13 |
| 3. | Kocurany | PD | 18.40P | 18.76 | 11 |
| 4. | Dulov B | IL | 18.21P | 19.13 | 9 |
| 5. | Horná Ves | PD | 18.08L | 19.19 | 8 |
| 6. | Nedašova Lhota | ZL | 19.04L | 20.07 | 7 |
| 7. | Zlatníky | BN | 21.89P | 22.54 | 6 |
| 8. | Mostište | PU | 17.54P | 25.47 | 5 |
| 9. | Nosice – žabky B | PU | 20.30P | 38.34 | 4 |
| 10. | Lednické Rovne | PU | 17.73L | 42.38 | 2 |
| Visolaje | PU | DNF | DNF | 1 |
| # | Najrýchlejší zostrek | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Krásno | PE | 16.82P | 1 |
| # | Družstvo | Okres | 1. terč | ČasVýs. čas | Body |
|---|---|---|---|---|---|
| 1. | Ihrište | PU | 15.23P | 15.81 | 10 |
| 2. | Lehota pod Vtáčnikom | PD | 16.26P | 16.38 | 8 |
| 3. | Dohňany | PU | 15.94L | 16.62 | 6 |
| 4. | Nosice | PU | 16.05P | 17.01 | 4 |
| 5. | Lednické Rovne | PU | 22.51L | 23.25 | 2 |
| Podlužany | BN | DNF | DNF | 1 |
| # | Najrýchlejší zostrek | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Ihrište | PU | 15.23P | 1 |
| # | Družstvo | Okres | 1. terč | ČasVýs. čas | Body |
|---|---|---|---|---|---|
| 1. | Zlatníky | BN | 18.25L | 18.54 | 10 |
| 2. | Horenická Hôrka | PU | 19.43P | 20.77 | 8 |
| 3. | Rybany | BN | 21.84P | 22.78 | 6 |
| 4. | Nosice | PU | 25.78P | 26.33 | 4 |
| # | Najrýchlejší zostrek | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Zlatníky | BN | 18.25L | 1 |























