20 rokov SMHL: Ako liga vznikala a začínala

ilustračný obrázok - 20 rokov SMHL: Ako liga vznikala a začínala
Foto: Martin Kvak

Ako sme vás už informovali v našom článku pred začiatkom ročníka, SMHL v tomto roku oslavuje dvadsiate narodeniny. Koniec koncov, pripomienku tohto krásneho výročia sme mali možnosť vidieť počas celého ročníka na súťažiach SMHL, sociálnych sieťach, trofejách či rôznych ligových materiáloch.

Ako resp. na podnet ktorých družstiev však liga vznikala, formovala sa a celkovo začínala? Na tieto a mnohé ďalšie otázky nám odpovedal Josef „Ofka“ Lysák z SDH Bylnice, jeden so spoluzakladateľov Slovensko – moravskej hasičskej ligy.

O: Kedy, ako a s akým cieľom vznikol nápad vytvoriť hasičskú ligu?

JL: Tuším, že to bylo po brumovské soutěži, která se tehdy ještě běhala  do kopce. Sešli jsme se v pivovarské hospodě v Brumově, která je už bohužel dávno zavřená. Tady se upeklo, že bychom mohli založit nějakou ligu, ve které bychom se pravidelně potkávali. Když jsme se pak po tomhle setkání loučili, v pivovarské hospodě se hodně žárovek šroubovalo 😀.

O: Ktoré družstvá, príp. jednotlivci stáli pri zrode a formovaní SMHL?

JL: Na zmíněnemém setkáni v pivovarské hospodě byli hlavně ogaři z Lednických Rovní, Bylnice a Brumova, se kterými jsme se již delší dobu znali. Pak se přidali družstva jako Lehota pod Vtáčnikom, Púchov, Pravotice a další.

O: Nápad vytvoriť ligu je jedna vec. Ako sa však liga následne formovala?

JL: Po domluvě jsme se sešli tuším v Lednických Rovniach. Sem už byli pozváni zástupci sborů, které pravidelně jezdili na Moravu a celé Pováží. Zde se dohodlo vše potřebné pro následující sezónu. Dodnes si dobře vzpomínám, že jsem dal podnět ke zkratce SMHL, protože cca dvě třetiny pozvaných bylo ze Slovenska. Myslím, že to byla jedna z prvních lig po Extralize ČR, kterou jsme prezentovali na Firesportu.

O: S akými problémami ste sa pri tvorbe úplne novej hasičskej ligy v jej začiatkoch potýkali?

JL: Já myslím, že problémů jsme ani moc neřešili. V prvních ročnících šlo především o pravidelné setkávání se, respektování pravidel daných soutěží, které si pořadatelé připravili. Soutěže byli totiž v té době opravdu různorodé. Později se to vykrystalizovalo tak, že většina soutěží bylo na trávě, na dvě B a dva proudy. Ovšem rád si vzpomenu třeba na Púchov, kde se běhalo na asfaltu na tři B po jednom C. Mělo to svoje kouzlo. V té době to byla nejvyhlášenější soutěž z okolí, která byla i silně finančně motivována.

O: Veľmi dôležitou súčasťou každej hasičskej ligy sú v súčasnosti finančné možnosti, sponzori atď. Ako to v tomto smere bolo v roku 2003?

JL: Ze začátku to bylo tak, že se bralo to, co pořadatelé soutěží připravili. Myslím, že s velkou změnou přišli ogaři z Lehoty pod Vtáčnikom, kteří navrhli zakoupit putovní pohár, stanovili se pravidla pro ohodnocení a pod.

O: Ste s odstupom času spokojný s tým, ako sa liga vyprofilovala za 20 rokov svojej existencie?

JL: Rád vzpomínám na jakoukoliv soutěž, která zanechala řadu vzpomínek, hlášek a vtipů, které jsme vždy minimálně týden rozebírali. Např. v Pruském jsem předem říkal, že nesnáším nástřikové terče. Když jsme pak tu soutěž vyhráli, raději jsem držel hubu 😀 Bylo toho opravdu hodně a rád na to při setkání se starými přáteli vzpomínám.

Taky si pamatuji, když jsme jeli poprvé do Ďurďového. Naše děvčata vyhrály, ale trať a okolí mě příliš nezaujalo. Když jsme se tam pak vraceli, tak jsem nechápal, jaký to byl později rozdíl. Nápisy sekačkou na trávě, všechno precizně připravené… I tady je vidět, že liga podnítila nejen rozvoj samotných družstev, ale taky sebou přinesla posun v podmínkách pro soutežící družstva.

Přeji, aby tato liga nabírala nadále na obrátkách, všem zapáleným hasičům chuť neustále závodit a vymýšlet samé zlepšováky. A hlavně, ať se pravidelně všichni potkávají na Slovensku i Moravě. Hodně zdaru!!!

foto josef lysák

Josef „Ofka“ Lysák

Povolaním učiteľ, člen SDH Bylnice. Jeden zo spoluzakladateľov Slovensko – moravskej hasičskej ligy (SMHL) v roku 2003.

Josefovi touto cestou veľmi pekne ďakujeme za rozhovor a nahliadnutie do vzniku myšlienky založenia hasičskej ligy, ktorá neskôr dostala meno Slovensko – moravská hasičská liga (SMHL). Naša séria článkov z histórie ligy však týmto nekončí. Naopak, môžete sa tešiť na ďalšie zaujímavé informácie z obdobia, kedy liga vznikala a začínala.